Złe boty – jakie wyróżniamy i jak się przed nimi chronić

Złe boty- przypomnienie

Jest to taki rodzaj bota, który z reguły działa bez wiedzy oraz autoryzacji użytkownika danego urządzenia. Ich zachowanie przeważnie powoduje szkody dla urządzenia, z którego korzystamy- może być trwałe i niebezpieczne lub tymczasowe i denerwujące.

Parę przykładów złych botów

Poniżej przedstawiam parę przykładów botów, tych mniej szkodliwych oraz tych bardziej niebezpiecznych:

  • Spam bots
  • Boty, pomagające w ad fraudzie
  • Scarper bots
  • Hacker bots
  • Malware bots na przykładzie botów, pomagających w ataku typu odmowa usługi (DDoS)

Spam boty

Są to boty, które przeszukują Internet w celu znalezienia danych takich jak adresy e-mail czy nr telefonu. Następnie rozsyłają one na dany adres mailowy reklamy lub też gdy zostaną przypadkowo ściągnięte wraz z programem mogą wyświetlać irytujące okna z reklamami (adware).

Boty, pomagające w ad fraudzie

Są to boty, które zostały stworzone w celu nabijania statystyk takich jak fałszywe kliknięcia czy rejestracja wyświetlenia reklamy użytkownikowi, który tak naprawdę nie jest fizyczną osobą, lecz specjalnym programem, który ma to stymulować. Takie działania prowadzą później do nieuczciwego rozliczenia się reklamodawcy i wydawcy.

Scarper bots

Rodzaj bota, odpowiedzialnego za przeszukiwanie Internetu w celu znalezienia informacje takich jak e-maile, numery kont, loginy do stron internetowych. Dlatego zawsze trzeba pamiętać, aby logować się do stron, posiadając włączone zabezpieczenia. Należy na pewno stworzyć silne hasła do swoich kont. Możliwe jest również sprawdzenie czy z twojego konta nie wyciekły dane. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Hacker bots

Jest to na pewno bardzo ogólna nazwa, a takich botów jest wiele. Są to takie boty, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego komputera. Służą one hakerowi do swoistego  ,,rekonesansu” w danym komputerze- poszukują luk w zabezpieczeniach, które później mogą zostać wykorzystane w ataku hakerskim.

Malware bots na przykładzie botów typu ,,odmowa usługi” (DDoS)

Są to najgroźniejsze boty ze wszystkich wymienionych, ponieważ zostały one stworzone do zainfekowania urządzenia użytkownika w celu zamienienia go w tzw. ,,zombie”, który później trafia do sieci botnetu i jest używany w ataku DDoS. Zacznę od krótkiego przypomnienia co to je za atak DDoS. Jest to odmiana ataku DoS, z tą różnicą, że atak na dany komputer nadchodzi z wielu miejsc jednocześnie.  Do tego ataku wykorzystuje się wcześniej przejęte za pomocą złośliwego oprogramowania komputery ,,zombie” (użytkownicy tych komputerów mogą nie być nawet tego świadomi), które wchodzą w skład botnetu. Atak polega na wysyłaniu wielu sygnałów do serwera/komputera z fałszywą prośbą o pozwolenie na skorzystanie z usług. Dla każdego takiego działania komputer lub serwer musi zostawić określoną ilość pamięci procesora. Wpływa to na ograniczenie funkcjonalności serwera/komputera lub nawet do całkowitego zawieszenia sieci, przez co niemożliwe jest korzystanie z usług przez normalnego użytkownika. Może nawet dojść do całkowitego wyłączenia usługi.

Jak się chronić przed działaniem takich botów?

Wyżej wymienione boty to jedynie mały skrawek informacji, których można by było wypisywać na temat tych botów. Wiadome jest, że jest wiele więcej takich przykładów. Ale do rzeczy. Jak się uchronić przed nimi? Pierwsza zasada brzmi, aby ściągać pliki z wiarygodnych źródeł, przez co niemożliwe jest ściągnięcie niepożądanych botów dołączonych do programów. Druga brzmi, aby zawsze sprawdzać w jaki odnośnik klikamy. Można również wyposażyć komputer w program antywirusowy, dokonując za jego pomocą regularnych skanów komputera oraz pozostawiając włączoną zaporę sieci. Trzecią radą jest, żeby wprowadzone przez nas zabezpieczenia uwzględniały również ochronę przed botami oraz zawierały systemy skutecznego wykrywania ich działania. Więcej informacji zajdziecie pod tym linkiem.

Macie jakieś pytania do artykułu? A może chcielibyście wiedzieć więcej na ten temat? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar