Nowe technologie a muzyka

Jak wiadomo wszystkie szkoły już od dawna przeszły na nauczanie zdalne. Również szkoły muzyczne prowadzą zajęcia online. Jako, że jestem częścią tej społeczności dzisiaj przychodzę do was z artykułem na temat programów, jakie pomagają nam w tym ciężkim czasie oraz jakie są wykorzystywane do tworzenia swoich kompozycji! 

Jaki program do pisania nut? 

Oczywiście takich programów jej wiele. W wyborze odpowiedniego dla nas programu trzeba kierować się instrumentem, na którym gramy. Osobiście używam programu MuseScore, gdyż jest on najbardziej (według mnie) intuicyjny i ma szeroki wachlarz dostępnych instrumentów. Samo pisanie nut w nim jest banalnie proste. Wystarczy wybrać tonację, metrum, klucz oraz instrument, na który chcemy, żeby był ten utwór. Następnie zapisujemy melodię, którą w każdym momencie możemy odsłuchać bezpośrednio z pokładu programu! Po więcej informacji można zajrzeć na wiele poradników dostępnych na Youtubie oraz na stronach internetowych. Na oficjalnej stronie MuseScore możemy również znaleźć udostępnione przez innych twórców ciekawe kompozycje!

Link do MuseScore: https://musescore.com

Jak plik MP3 przełożyć na notację muzyczną?

Czy chcieliście kiedyś zagrać/zaśpiewać piosenkę, nie umiejąc znaleźć do niego nut? Bardzo ciekawym i godnym polecenia do tego programem jest AnthemScore. Jest to program, który umożliwia, najprościej mówiąc przekonwertowanie dźwięku z naszego pliku audio np. MP3 na nuty, które automatycznie zostają zapisane na pięciolinii. Ponadto program ten ma również opcje odsłuchania melodii. Warto też powiedzieć, że Anthemscore współpracuje z MuseScore co umożliwia przeniesienie melodii do tego programu oraz dokonanie w nim dalszych edycji. Trzeba zaznaczyć, że nagranie, które chcemy przełożyć na nuty musi być pozbawione szumów oraz niechcianych dźwięków do jak najmniejszego stopnia, gdyż może się okazać, że program wykryje jakieś ,,dziwne dźwięki”. Niestety nie jest to program darmowy. Można natomiast pobrać wersję próbną.

Link do Anthemscore: https://www.lunaverus.com

Programy gitarowe, czyli wszystko co potrzebuje gitarzysta

Gitara jest bardzo popularnym instrumentem zarówno wśród muzyków, którzy uczęszczają do szkół muzycznych jak i osób, które hobbistycznie uczą się gry na tym instrumencie. Programem przydatnym dla gitarzystów jest np. Guitar Pro. W skrócie program ten służy do pisania nut oraz do wszystkiego co potrzebuje gitarzysta na każdym poziomie zaawansowania. Nie jest to darmowy program, a ceny mogą odstraszyć niektórych gitarzystów, dlatego są też inne, darmowe programy dla gitarzystów np. Tuxguitar. Innymi programami, które szeroko wykorzystuje się w graniu na gitarze to np. lepou plugins.

Linki to wymienionych programów:

Jakie programy do tworzenia muzyki?

Takich programów jest bardzo dużo w obecnych czasach, dlatego pozwolę sobie wymienić tylko kilka z nich:

  • ACID Pro
  • FL Studio
  • Audacity
  • Music maker

Są to programy typu DAW (Digital Audio Workstation). Programy wyżej wymienione są to już narzędzia przeznaczone dla muzyków, którzy poważnie zastanawiają się nad tworzeniem swojej muzyki oraz osób, które znają się na edycji dźwięku. Aby w pełni zrozumieć te programy trzeba poświęcić niejeden dzień oraz niejedną noc, dlatego zainteresowanym polecam poradniki osób, które się w tym specjalizują.

Czy zgadzacie się z moim wyborem programów? Albo może gracie na instrumentach i używacie innych programów niż te wymienione powyżej? Dajcie znać w komentarzach!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar