mObywatel czyli dokumenty w komórce

Aplikacja jaką jest mObywatel funkcjonuje na rynku od końca października 2017 r. Wciąż jednak do dziś ściągnęło ją ok. 2 mln osób, czyli mniej niż 5.5% osób mieszkających w Polsce! Dlaczego jednak tak się dzieje? Dlaczego być może to właśnie dla ciebie czytelniku ta aplikacja będzie ogromnym ułatwieniem życia.

Czym jest mObywatel

Aplikacja ta została stworzona przez ministerstwo cyfryzacji w 2017 r. a działa ona trochę jak nasz portfel w którym trzymamy dokumenty. Zastępuje ona bowiem ich fizyczne odpowiedniki w przypadku codziennych spraw (nie jest jednak ona uznawana przez urzędy, tam wciąż musimy się posługiwać fizycznym dokumentem). Aplikacja ta posiada dane na temat naszej tożsamości (zastępuje dowód osobisty lub legitymacje szkolne), pojazdu (dowód rejestracyjny i polisa OC) oraz prawa jazdy i punktów karnych. Aplikacja ta pozwala również odebrać eReceptę bez podawania naszego numeru pesel.

Jak mieć aplikację mObywatel na swojej komórce

Aplikację można ściągnąć na swój telefon ze sklepu google lub app store. Jej wymagania są niskie 
a dodanie dokumentów proste. Ponieważ jednak w aplikacji tej znajdują się nasze ważne dane osobiste konieczny do jej stworzenia jest profil zaufany (który założymy w urzędzie lub przy pomocy naszego banku, o profilu zaufanym powiemy jednak więcej w przyszłym artykule), a do jej otwierania konieczny jest pin lub połączenie pin-u i biometrii.

Dla kogo jest ta aplikacja

mObywatel jest bardzo przydatną aplikacją dla osób które są bardzo zabiegane i często zdarza im się zapomnieć portfela z dokumentami. Jest ona również dla osób które lubią technologię lub dla osób które często wykupuje recepty. W dodatku aplikację tę mogą mieć również dzieci jeśli szkoła do której uczęszczają korzysta z programu mLegitymacji.

Aplikacja ta jednak nie jest przydatna dla osób które posiadają mało dokumentów np. tylko dowód osobisty. Również osobom które nie posiadają profilu zaufanego i nie lubią lub boją się technologii odradzalibyśmy instalowanie tej aplikacji dopóki nie poczują się one lepiej w świecie informatyki.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/2-miliony-polakow-z-aplikacja-mobywatel

https://www.gov.pl/web/mobywatel

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące aplikacji mObywatel, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar