Mniej znane rodzaje szkodliwego oprogramowania

Ponieważ szkodliwe oprogramowanie to nie tylko wirusy, robaki czy trojany (które opisaliśmy w poprzednim artykule), warto wiedzieć o innych rodzajach szkodliwego oprogramowania i jak się przed nimi bronić. Być może, ta wiedza pozwoli nam uniknąć poważnego błędu, lub zwiększy nasze bezpieczeństwo w sieci.

Adware

Jest to specjalne oprogramowanie, którego celem jest irytacja użytkownika i ciągłe wyświetlanie reklam. Dzieje się to poprzez tzw. pop-up ads, są to reklamy które podczas korzystania z urządzenia będą wyskakiwały w oknach przeglądarki, niezależnie od naszego działania. Adware samo w sobie nie szkodzi naszemu urządzeniu, jest jednak często oznaką posiadania na komputerze innego szkodliwego oprogramowania.

Spyware

Spyware to specjalne oprogramowanie, którego celem jest szpiegowanie użytkownika (spy z ang. szpieg).  Takie oprogramowanie, umożliwia hakerowi sprawdzanie co obecnie robimy na urządzeniu, sprawdzanie widoku z kamerek, podsłuchiwanie naszych rozmów przy pomocy mikrofonów i sprawdzanie lokalizacji. Część tych programów umożliwia również ściąganie danych z naszych urządzeń.

Backdoor

Backdoor-y, są bardzo podobne do spyware-u. Umożliwiają one podsłuchiwanie, podglądanie itd. Backdoor-y posiadają jednak jeszcze jedną, bardzo ważną z punktu widzenia hakera, funkcję. Jest to możliwość przejęcia kontroli nad urządzeniem, często w taki sposób, że właściciel urządzenia nie ma o tym pojęcia, np. hakerzy sterują naszym urządzeniem, ale przy wyłączonym ekranie więc mamy wrażenie, że komputer jest wyłączony.

Wipers

Jest to oprogramowanie, którego działanie jest bardzo proste, ma za zadanie usunąć wszystkie dane znajdujące się na dysku naszego komputera. Niestety oprogramowanie to, ujawnia się w sytuacji, gdy nie jesteśmy już w stanie nic zrobić. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem będzie kopia zapasowa lub specjalny zakład  zajmującym się odzyskiem danych.

Dla osób które nie czytały poprzedniego artykułu o wirusach, robakach i trojanach

Pamiętajmy aby przestrzegać tych reguł, utrudni to bardzo życie hakerom i powinno pomóc zabezpieczyć nas online.

  1. Używanie programów antywirusowych i programów skanujących pliki.
  2. Zachowywanie szczególnej ostrożności podczas przesyłania lub ściągania plików.
  3. Wykonywanie kopii bezpieczeństwa i testowanie ich przywracania.
  4. Jeśli posiadamy dużo istotnych danych, ich podzielenie na wiele mniejszych sekcji pomoże zminimalizować ewentualne szkody.
  5. Instalowanie najnowszych aktualizacji zalecanych przez producenta systemu operacyjnego lub programów z których korzystamy na urządzeniu.
  6. Sprawdzanie, czy strona z której korzystamy posiada protokół HTTPS, informację o jego wykorzystaniu można sprawdzić w pasku adresu.

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar