Ładowanie indukcyjne. Czy tak będzie wyglądała nasza przyszłość?

Przychodzisz z pracy/szkoły. Twój telefon jest prawie rozładowany po ciężkim dniu pracy. Zamiast używać kabla kładziesz telefon na dziwacznym dysku i zadowolony idziesz odpocząć. Dla niektórych nadal brzmi to jak scenariusz kiepskiego filmu science-fiction lecz technologia indukcyjnego ładowania jest obecna w naszym świecie od dobrych kilku lat. Czy wiesz na czym to polega i czy takie ładowanie jest opłacalne ? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł!

Na czym polega bezprzewodowe ładowanie? Kto je wynalazł?

Zacznijmy od krótkiej lekcji historii i fizyki. Zapewne każdy z nas słyszał w szkole o Faraday’u lub Tesli . To właśnie dzięki tym dwóm geniuszom mamy teraz ładowarki indukcyjne. Michael Faraday jako pierwszy odkrył zjawisko indukcji elektromagnetycznej, natomiast Tesla po raz pierwszy pisał i skonstruował układ umożliwiający zaświecenie lampki bezprzewodowo, wykorzystując to zjawisko.

Samo działanie ładowarki indukcyjnej nie jest skomplikowane. Cewka wewnątrz obudowy telefonu i cewka ładowarki posiadają podobne parametry, oznacza to, że zasilenie jednej cewki spowoduje automatycznie zasilenie drugiej. Takie ładowanie jest jednak wolniejsze od standardowego ładowania przy użyciu przewodu ponieważ układ ten ma mniejszą sprawność o 40% oraz moc ładowania bezprzewodowego jest kilkukrotnie mniejsza.

Ładowanie indukcyjne- czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość?

W dzisiejszych czasach coraz szerzej wykorzystywana jest technologia bezprzewodowa. Również wykorzystuje się ją w motoryzacji do ładowania samochodów czy autobusów. To właśnie dzięki ładowaniu indukcyjnemu nie ograniczają nas kable które nieznośnie plączą się w naszą garderobę czy włosy. Lecz należy również pamiętać o stratach przesyłu oraz wolniejszym ładowaniu naszych urządzeń co jest na pewno dużą wadą . Ostatnio firma Xiaomi zaprezentowała koncept nowej ładowarki oparta o najnowszą technologię w tej dziedzinie. Nazywa się Xiaomi Mi Air Charge . Koncept ten opiera się na ładowaniu telefonu, przenosząc energię drogą powietrzną . Zatem może się okazać że za parę lat nie będziemy musieli kłaść telefonu na dedykowanej podstawce lecz wystarczy że wejdziemy do danego pomieszczenia z takową ładowarką a nasz telefon zacznie się ładować! Należy zaznaczyć, że obecnie jest to tylko koncept. Duże problemy tego projektu jest ogromne straty na przesyle, gdyż moc jaką potrzebowałaby taka ładowarka byłaby kilka razy większa niż moc którą ładowany był nasz telefon. Co przyniesie nam przyszłość? Pożyjemy zobaczymy!

Jakie są standardy ładowania?

Powszechnym standardem jest standard Qi.

Jest to standard który uzgodnili wszyscy czołowi producenci zrzeszeni w Wirless Power Consorium w 2009r. Jednak od tego czasu technologia rozwinęła skrzydła, dlatego standard ten był parokrotnie ulepszany.

Jak sprawdzić czy nasz telefon ma funkcje indukcyjnego ładowania?

Najprościej – wystarczy położyć telefon na ładowarce indukcyjnej. Jeżeli takowej nie mamy i zastanawiamy czy się w nią wyposażyć należy odnaleźć specyfikację techniczną i sprawdzić czy telefon został wyposażony w standardy ładowania indukcyjnego.

Czy można ładować indukcyjnie telefon, który nie posiada indukcyjnego ładowania?

Odpowiedź brzmi: oczywiście że tak! Wystarczy że dokupimy odpowiednią nakładkę, którą wpinamy do portu ładowania i możemy się już cieszyć indukcyjnym ładowaniem!

Ładowanie indukcyjne zwrotne? Żaden problem!

Niedawno pojawił się nowy sposób ładowania indukcyjnego. Wyobraźcie sobie sytuacje. Jedziecie autobusem, słuchacie muzyki na bezprzewodowych słuchawkach a tu nagle słuchawki się rozładowują. Myślicie: ,,No to po słuchaniu muzyki!”. Po czym przypominacie sobie że możecie je naładować swoim telefonem! Wystarczy mieć w naszym urządzeniu przenośnym standard ładowania zwrotnego, a kładąc słuchawki na plecy telefonu zaczną się one ładować.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące ładowania indukcyjnego, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar