Jakie informacje mogą uzyskać o tobie strony internetowe

Internet na pierwszy rzut oka wydaje się być dość anonimowym miejscem. Wyobraź sobie, że nie podajesz na nich żadnych swoich danych, jedyne to może jesteś zalogowany na pocztę i Facebooka. Przeglądasz spokojnie strony nic nadzwyczajnego, oglądasz kolejne buty w sklepie internetowym scrollujesz i nagle widzisz, reklama i nic w tym dziwnego gdyby nie to, że jest to reklama dokładnie tego samego telefonu który wczoraj oglądałeś w innym sklepie a do tego napis “Marek, nie czekaj z zakupem mamy dla ciebie zniżkę a telefon jest dostępny od ręki w Katowicach!”.

Siedzisz chwilę patrzysz i myślisz skąd oni wiedzą, że mam na imię Marek i mieszkam w Katowicach.

Czego strony mogą się dowiedzieć o tobie gdy je odwiedzasz?

Tak na prawdę każda strona internetowa jest w stanie dowiedzieć się o tobie prawie wszystkiego. Zaczynając od prostych rzeczy np. skąd wszedłeś na daną stronę (facebook, google czy wpisałeś adres samemu), po dostępne w twoim komputerze podzespoły, aż dochodząc do twojej przybliżonej aktualnej lokalizacji.

W niektórych przypadkach nie ma nic w tym złego, logicznym jest, że właściciel strony będzie chciał wiedzieć skąd przychodzą odbiorcy na jego stronę. Posiadając takie informacje właściciel strony jest w stanie poprawiać swoją zawartość.

Typ urządzenia

Strona internetowa może się dowiedzieć czy korzystasz z komputera, laptopa lub z urządzenia mobilnego takiego jak tablet lub telefon. Niektóre strony posiadają specjalnie osobną stronę mobilną od strony stacjonarnej.

System operacyjny i przeglądarka

Dane dotyczące twojego systemu operacyjnego oraz przeglądarki z której korzystasz też są dostępne dla stron internetowych. Głównie dane te używane są do poprawy działania strony u jak największej grupy odbiorców.

Twoje IP oraz przybliżona lokalizacja

Każdy z nas w Internecie posiada przypisany adres IP. Każdy taki adres ma przypisaną do siebie przybliżoną lokalizację w której będzie wykorzystywany przez operatora. Dla osób które chcą być bardziej anonimowe w Internecie powstały specjalne technologie takie jak serwery proxy oraz VPN. Dzięki nim można ukryć swój adres dla stron które odwiedzamy.

Przydatna strona z informacjami

Na koniec link do strony która pokazuje wszystkie informacje, które strona może zebrać na twój temat.

https://www.deviceinfo.me/

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące danych które strony internetowe o tobie posiadają, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar