Jak działa AI w twoim telefonie?

Telefony oraz komputery z roku na rok stają się coraz bardziej wydajne. Jednak wraz z rozwojem mocy obliczeniowej procesorów rozwija się również sztuczna inteligencja, którą implementują producenci do prawie wszystkich telefonów. Jednak czy wiemy jak działa ta technologia i czy jest ona nam potrzebna? O tym nasz dzisiejszy artykuł!

AI przydatne do robienia zdjęć!

Pierwszym aspektem, aby wiedzieć na czym polega sztuczna inteligencja jest jego wspomaganie przy robieniu zdjęć. Zasada działania jest bardzo prosta. Gdy robiąc zdjęcie np. jakiegoś drzewa nasz telefon automatycznie (właśnie za pomocą AI) wykrywa, że faktycznie jest to drzewo na podstawie elementów otoczenia i pomiarów jasności. Dodatkowo podczas kadrowania naszego zdjęcia nasz telefon dba o to aby cały obiekt, którego zdjęcie zamierzamy zrobić nie był ucięty lub rozmazany. Na podobnej zasadzie działa korekcja kolorów, tak aby były one jak najbardziej realistyczne.  Jak sprawdzić czy nasz telefon używa tych funkcji? Przykładowo, po włączeniu aparatu, w prawym dolnym rogu wyświetla się ikonka optymalizacji scenerii . Gdy nie mamy tej funkcji włączonej wystarczy wejść w ustawienia aparatu i włączyć funkcję optymalizatora scenerii. Inne opcje które są wykorzystywane w aparacie oparte na AI to lepsza stabilizacja obrazu oraz usuwanie obiektów z kadru których nie chcemy widzieć.

Inne funkcje, które za pomocą AI są polepszane.

Inną ważną funkcją AI jest realizowanie poleceń, które wydajemy naszemu telefonowi za pomocą głosu np. Google Now. Za pomocą wydawania prostych poleceń np. Która godzina ? lub Ustaw budzik na 10 nasz telefon wykonuje proste czynności za nas  Sam temat Google Now jest bardzo ciekawym tematem dlatego pozwolę sobie go zostawić na kolejny mój artykuł. Inną funkcją wykonywaną przez AI jest np. wyodrębnianie głosu naszego rozmówcy z szumów otoczenia lub oszczędzanie zużycia baterii poprzez wyłącznie aplikacji, których od dawna nie używamy.

Czy rozwój telefonów zmierza w dobrym kierunku?

Na to pytanie jest ciężko odpowiedzieć jednym zdaniem. Na pewno na plus jest wprowadzenie ułatwień i udoskonaleń do istniejących rzeczy używanych na co dzień. Bo po co my mamy np. ustawiać alarm skoro ktoś może zrobić to za nas? Jednak przy rozwoju AI należy pamiętać o szanowaniu prywatności każdej osoby oraz aby wykorzystywane dane np. modulacja głosu była przechowywana w bezpiecznych miejscach oraz żeby nie była wykorzystywana w kierunku do tego nieprzeznaczonym. W jakim kierunku będzie się rozwijała sztuczna technologia? Do czego następnie zostanie wprowadzone AI? Na odpowiedź na te pytanie trzeba jeszcze poczekać!

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące AI, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar