Internetowe boty – czym są i jak je dzielimy.

Coraz więcej prostych czynności wykonywane są przez maszyny zamiast człowieka. Czy zastanawialiście się jakie są najpopularniejsze boty i na czym one polegają? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule, który jest pierwszy z serii artykułów o botach.

Co to w ogóle jest Bot?

Bot najprościej mówiąc jest to po prostu maszyna lub program, zaprojektowany w taki sposób przez człowieka, aby wykonywał on określone czynności. Czasami naśladuje on zachowania człowieka. Boty zostały stworzone w celu usprawnienia niektórych procesów, gdyż dobrze napisany program czy działająca maszyna potrafi wykonywać czynności (np. obliczeniowe) znacznie szybciej od człowieka.

Ogólny podział Botów

Boty można podzielić na 3 kategorie:

  • Boty dobre
  • Boty neutralne
  • Boty złe

Boty dobre

Boty dobre- są to boty, które powstały z myślą pomocy człowiekowi oraz usprawnieniu niektórych czynności. Przykładem takich botów są chattboty, które zajmują się zautomatyzowaniem rozmowy, przez co nie wymaga to wykonywania przez człowieka wielu czynności jak np. przekierowanie rozmówcy na odpowiedni wydział itp.

Boty neutralne

Boty neutralne- są to boty, które znajdują się pomiędzy dobrymi, a złymi botami. Niektóre ich wykorzystania mogą budzić kontrowersje np. wykorzystanie botów w e-handlu. Specjalne tego typu boty są tak zaprojektowane, aby czekać na pojawienie się danego produktu na rynku, a następnie w ciągu kilku sekund od jego pojawienia się wykupują określoną przez posiadacza bota ilość. Przykładem takiego bota jest Carnage. Incydentem, w który był on zamieszany było np. wykupienie dużej ilości konsol PS5 jak tylko się pojawiły na rynku. Innym sposobem działania są np. farmy botów, o których opowiemy w dalszych artykułach.

Boty złe

Jest to bardzo rozległa dziedzina botów. Ich działanie z reguły odbywa się bez wiedzy użytkownika, a skutki jego działania są szkodliwe, a mogą być nawet bardzo poważne. Przykładami takich botów są np. spam boty, które bardziej nam utrudniają pracę, zapychając naszą skrzynkę mailową, lecz nie powodują trwałych uszkodzeń. Bardzo groźnymi botami są natomiast Boty Zombie, które rozprzestrzeniają złośliwe oprogramowanie wśród innych urządzeń. Więcej o tego typu botach opiszemy w kolejnych artykułach.

Czy boty są bezpieczne?

Zależy o jaki rodzaj bota nam chodzi. Boty dobre są jak najbardziej bezpieczne, lecz tak jak każde urządzenie elektroniczne, które ma połączenie z Internetem może paść ofiarą hakerów. Dlatego programiści muszą dbać o ochronę danych, które boty używają podczas swojej pracy.

Czy boty to przyszłość?

Być może. W wielu przykładach są wygodniejsze i lepsze od człowieka- np. mogą pracować przez cały dzień, bez przerwy-a więc mogą przynosić większe zyski i korzyści niż zwykły pracownik. Ułatwiają także pracę i obsługę prostych czynności, które dla człowieka są po prostu monotonne. Boty charakteryzują się również prawie zerową szansą popełnienia błędu (gdy jest on dobrze zaprogramowany). Jednak należy pamiętać, że żaden bot ani żadna maszyna nie powstałaby, gdyby nie człowiek.

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar