Domeny internetowe

Domeny ułatwiają nam poruszanie się w internecie. Dzięki nim nie potrzebujemy zapamiętywać ciągów cyferek i literek zwanymi IP. Dużo z nas klikając lub wpisując adres do przeglądarki nawet nie zastanawia się dlaczego domeny są zbudowane tak a nie inaczej.

Jak zbudowane są domeny

Domeny są zbudowane całkiem prosto, składają się one z poziomów domen oddzielonych od siebie kropką. W internecie spotykamy najczęściej używane 3 z tych poziomów:

diagram poziomów domeny

Poziom 1 – Domena najwyższego stopnia

Domena najwyższego stopnia to taka którą widzimy na samym końcu adresu. Domeny te są zarządzane przez Urząd ds. Numerów przydzielonych w Internecie (ang. Internet Assigned Numbers Authority, IANA) i Internetową Korporację ds. Nadanych Nazw i Numerów (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN) co w skrócie oznacza, że tylko te 2 organizację mogą tworzyć nowe domeny w tym poziomie.

Domeny najwyższego stopnia możemy podzielić na:

  1. Domeny krajowe (.pl – Polska, .it – Włochy, .cz – Czechy)
  2. Domeny funkcjonalne (.biz – Biznes, .info – Informacje, .org – Organizacje Non-Profit, .gov – Rządowe)

Dla osób zainteresowanych zostawiam link do strony z listą wszystkich domen najwyższego stopnia.
https://www.iana.org/domains/root/db

Poziom 2

Domenę drugiego stopnia może zarejestrować każdy przy pomocy odpowiedniej firmy która się tym zajmuje. Oznacza to że można sobie wybrać wolną nazwę domeny drugiego stopnia, dobrać odpowiadającą nam domenę pierwszego stopnia i płacąc zewnętrznej firmie uzyskać swoja własną domenę. Warto wspomnieć tutaj, że dwie różne osoby mogą posiadać tą samą domenę drugiego stopnia z inną domeną nadrzędną. Przykład:

  • domena przykład.pl – Jest w posiadaniu Pana Jana Kowalskiego
  • ale już domena przykład.com – Bedzie w posiadaniu Pana Eugeniusza Maciejewskiego

Poziom 3

Domena poziomu trzeciego może być utworzona dowolnie bez potrzeby jej rejestracji w panelu sterowania domeną. Nie jest zawsze używana ale najpopularniejszą domeną 3 stopnia jest ‘www’ i jest wykorzystywana przy stronach internetowych jednak nic nie stoi na przeszkodzie stworzenia strony internetowej np. kontakt.example.com

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące domen i ich budowy, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar