Czy twoje hasło jest tylko twoje?

Co chwilę słyszymy, że baza z danymi użytkowników gdzieś została ujawniona. Za każdym razem gdy to się stanie zastanawiamy się czy są tam moje dane.

Niestety gdybyśmy mieli ręcznie sprawdzać, każdy taki wyciek byłoby to dla nas bardzo męczące. Dlatego też powstała strona https://haveibeenpwned.com/. Możemy na niej sprawdzić, wpisują numer telefonu lub adres email, czy nasze dane znalazły. Jest to bezpieczne, ponieważ strona ta posiada tylko informacje czy nasz email lub numer telefonu się pojawił się w danym wycieku oraz jaka była skala tego wycieku. Strona ta nie posiada innych danych.

Jak sprawdzić czy moje dane wyciekły

Na początek trzeba wejść na stronę https://haveibeenpwned.com/, następnie w pole tekstowe wpisujemy email lub telefon i klikamy przycisk “pwned?”

strona główna haveibeenpwned

Jeżeli po naciśnięciu przycisku ukaże nam się taki ekran oznacza to, że na szczęście w żadnym znanym wycieku nie ma naszych danych.

nie znaleziono danych w bazie haveibeenpwned

Problem pojawia się gdy ekran będzie wyglądać tak:

znaleziono dane w bazie haveibeenpwned

Tak jak widać, w wycieku z 2019 roku wyciekł adres email wraz z hasłem do usługi hostingowej.

Co zrobić jeżeli moje hasło też wyciekło

W takim przypadku należy natychmiastowo zmienić hasło w danej usłudze oraz w wszystkich innych do których mieliśmy takie samo lub podobne. W tworzeniu nowego hasła może się przydać jeden z naszych poprzednich artykułów.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące strony haveibeenpwned, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar