Cyberatak – czym jest i jak się chronić?

Nasze życie stało się o wiele wygodniejsze, w czasach ogólnie panujących wszędzie nowych technologii oraz Internetu. Jednak wszystko co ma swoje ogromne zalety ma również wady. Internet pozwala nam na bezproblemowe komunikowanie się, czy też załatwianie spraw w banku czy urzędzie bez wyjścia z domu. Przyniosło to ogromne wyzwanie związane z ochroną Twoich danych. Prowadzi to do cyberataków. W serii naszych artykułów postaram się przybliżyć różne rodzaje cyberataków i sposoby zapobiegania im.

Co to jest atak cybernetyczny?

Cyberatak to nieuprawnione, celowe uzyskanie dostępu do systemu czy sieci przez hackera. Działania te mają na celu kradzież danych, celowym ich usunięciem czy manipulowaniem nimi. Cyberataki powodują ogromne starty dla osób prywatnych jak i dla dużych korporacji np. wyciek danych do sieci czy nawet starty finansowe.
WHO oraz Interpol poinformowały że od momentu rozpoczęcia pandemii Covid-19 liczba takich ataków znacząco wzrosła.

Jak zapobiegać cyberatakom?

Istnieje bardzo dużo rodzajów cyberataków. Jeżeli je poznamy ochrona przed nimi staje się o wiele prostsza. Ataków hackerskich może doświadczyć każdy z nas, nawet duża firmy z dobrymi zabezpieczeniami przed takimi sytuacjami.

Oto kilka porad jak uchronić się przed cyberatakami:

  1. Używaj zaufanego i legalnego oprogramowania antywirusowego.
  2. Regularnie aktualizuj system operacyjny i aplikacje. Jest to podstawowa metoda zapobiegania wszelkim atakom cybernetycznym. Pozwoli to usunąć luki, które hakerzy zwykle wykorzystują.
  3. Używaj zapory i innych narzędzi zabezpieczających sieć, takich jak systemy zapobiegania włamaniom, kontrola dostępu, bezpieczeństwo aplikacji.
  4. Unikaj otwierania wiadomości e-mail od nieznanych nadawców. Sprawdzaj otrzymywane e-maile pod kątem luk i istotnych błędów.
  5. Korzystaj z VPN. VPN szyfruje ruch między serwerem, a urządzeniem. Pamiętaj, aby używać VPN podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi.
  6. Chroń swój telefon komórkowy, ponieważ telefony komórkowe są również celem cyberataków. Instaluj aplikacje tylko z legalnych i zaufanych źródeł.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące cyberataków, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar