Clickbait

Clickbait to w skrócie sensacyjny nagłówek który ma za zadanie zachęcić użytkownika do kliknięcia w link który przekierowuje nas na artykuł, zdjęcie lub filmik. Clickbaity często zamiast pokazywania faktów, pokazują informacje które mają nas zaciekawić lub wywołać w nas pewne emocje.

clickbait
(Zdjęcie oznaczające, że ktoś w Internecie został sprowokowany do reakcji)

Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że clickbaity nie są szkodliwe a co najwyżej denerwujące, niestety tak nie jest. Clickbaity  ze względu na swoją skuteczność zaczęły się masowo pojawiać na wielu stronach internetowych i mediach społecznościowych. Powoduje to, że damy się skusić by wejść na daną stronę i stracimy trochę czasu. Zdarza się też, że clickbaity wywołują silne emocje, co pomaga odbiorcą udostępniać je dalej, często bez przeczytania całego artykułu pod clickbaitem. Tym samym rozprzestrzenianie fałszywych lub irytujących informacji dalej.

Niestety nie tylko odbiorcy którzy dają się nabrać na clickbait tracą. Zjawisko to powoduje również problemy dla dobrych dziennikarzy, którzy tworzą porządne artykuły bez clickbaitowych nagłówków. Dzieje się tak ponieważ pracochłonne artykuły dobrych dziennikarzy nie są konkurencyjne w stosunku do tych gorszych. (Zupełnie innym niebezpiecznym zjawiskiem na które przeznaczony zostanie osobny artykuł jest szerzenie tzw. fake newsów, przy pomocy clickbaitów).

W związku z powyższymi informacjami, poniżej znajduje się mini instrukcja jak rozpoznać clickbait:

  • nagłówek zawiera kontrowersyjne lub ukazujące niebezpieczeństwo zdjęcia,
  • składa się z niejasnych, krótkich nagłówków, które nie informują czego możemy spodziewać się w danym artykule,
  • oddziaływanie na emocje, lub próba wymuszenia nagłówkiem co mamy myśleć o danej sprawie,
  • zawieranie numerowanych list np. 11 faktów w które nie uwierzysz,
  • pochodzenie z silnie związanego ideologicznie lub mało znanego źródła.

Osoby tworzące clickbaity zarabiają na wyświetleniach reklam, które znajdują się na stronach pod clickbaitami. Jeśli więc chcemy, aby clickbaity zniknęły, nie wchodźmy z nimi w interakcję, nie udostępniajmy artykułów których ni przeczytaliśmy oraz linków których nie sprawdziliśmy. Jeśli wszyscy ignorowali zjawisko jakim jest clickbait to z czasem ono zniknie a jakość informacji w Internecie zwiększy się.

Oto dwa filmy na youtube, informujące o zjawiskach z którymi clickbait jest związany:

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Clickbaitiu, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar