Boty neutralne- co to takiego?

Ostatnio rozmawialiśmy na temat botów dobrych. Dzisiaj natomiast przybliżmy temat o botach neutralnych, które można też nazywać botami szarymi. Zacznijmy od krótkiego przypomnienia.

Co to jest bot neutralny?

Bot neutralny (szary) to taki rodzaj bota, którego przeznaczenie i pełnione zadanie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić. Może one być dobre bądź złe, lecz nie powoduje on bezpośrednio poważnych szkód dla użytkownika.

Jakie są przykłady botów neutralnych?

Poniżej zamieszczam parę przykładów botów, których działanie może budzić kontrowersje:

  • Carnagebot
  • Boty w serwisach społecznościowych poszywające się pod ludzi
  • Bot, służący do farmienia w grach i w innych obszarach internetu

Carnage bot

Chyba większość z was słyszała o tym bocie. Jeżeli nie, to zaraz postaram się wyjaśnić. Najprościej mówiąc bot ten został tak specjalnie zaprojektowany, aby po pojawieniu się danej oferty lub produktu (który wcześniej został wybrany przez użytkownika) została wykupiona jego określona ilość. Wszystko brzmi ładnie. Lecz zastanówcie się jaki potencjał ma ten bot. Przykładem kontrowersyjnej akcji była sytuacja na rynku brytyjskim w styczniu, po pojawieniu się konsol Playstation 5. Wiele osób, korzystając z tego właśnie bota wykupiła tak dużą ilość konsol, ile się dało. W efekcie ponad 2 tys. nowych konsol, zamiast trafić do rąk chętnych klientów (którzy nie byli nawet w  stanie dodać konsoli to koszyka), trafiła do użytkowników bota. Skutkiem tego zabiegu była fala krytyki na użytkowników Carnage bota oraz niezadowolenie z powodu problemów z zakupem konsoli nowej generacji.

Bot społecznościowy

Jest to bot, którego zadaniem jest naśladowanie zachowania fizycznych użytkowników w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. I nie ma w tym nic złego, gdyby nie sposób w jakim można je wykorzystywać. Boty te mogą posłużyć do rozpowszechniania fake newsów czy za podszywanie się pod daną osobę i udostępnianie w jej imieniu różnych wpisów. Boty takie również mogą masowo pisać negatywne komentarze w serwisach, co wygląda jak gdyby fizyczne osoby pozostawiły zły komentarz. Przykładem kontrowersyjnej akcji jest podszywanie się pod brazylijską dziennikarkę (Carina Santos) oraz publikowanie ponad 25 tys wpisów w ciągu 2 lat.

Boty farmiące

Pytanie do graczy. Czy zdarzyła wam się taka sytuacja, że przez wiele godzin zbieraliście jakieś przedmioty potrzebne do zdobycia pewnej rzeczy, podczas gdy inni gracze smacznie spali gdy bot farmił przedmioty za niego? Właściwie definicja tego rodzajów bota została przedstawiona w zdaniu powyżej. Lecz oprócz zdobywania automatycznie jakiś przedmiotów w grach boty, tego typu mogą również wpływać na pozycjonowanie aplikacji czy danych wpisów w Internecie, nabijając automatyczne pozytywne komentarze itp. Niby nie robią nic złego, lecz mogą denerwować osoby, który straciły wiele godzin na zdobycie jakiegoś osiągnięcia, podczas gdy innym przyszło to tak łatwo lub też dawać nieprawdziwe opinie o danej aplikacji przez co użytkownik nie wie czy dana aplikacja jest godna polecenia czy też nie.

Czy znacie inne ciekawe boty, które byłyby warte opisania? Napiszcie do nas w sekcji komentarzy, a nas zespół odezwie się jak najszybciej!

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zapisz się na webinar