Bezpieczne miejsce pracy przy komputerze
31 maja 2021 | Tomasz Drewniak
Choć praca przy komputerze, zdecydowanie ułatwiła wiele czynności i poprawiła ergonomię pracy. Rozwiązując problemy pracy na stojąco przy desce kreślarskiej, lub noszenia ciężkich książek na studiach. Spędzanie czasu przy komputerze przyniosło ze sobą również wiele niebezpieczeństw.
Niebezpieczeństwa pracy przy komputerze
Zagrożenia płynące z ciągłej pracy przy komputerze mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Wynika to z powodu, iż nie poczujemy znacznego dyskomfortu związanego ze złym stanowiskiem pracy, dopóki nie będzie zbyt późno.
Narządy wzroku
Najbardziej oczywiste są zagrożenia dla wzroku, gdy nie zniwelujemy ich od razu. Pierwsze objawy dyskomfortu pojawią się dosyć szybko. Najczęściej ograniczą się one do szczypania i łzawienia oczu, może jednak pojawić się brak możliwości skupienia wzroku na jednym punkcie lub zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie). Skrajnymi przypadkami są zapalenia spojówek lub powiek. Wbrew powszechnej opinii, praca przy komputerze nie powoduje krótkowzroczności lub długowzroczności.
Najprostszym sposobem radzenia sobie z tymi problemami jest nawilżanie oczu kroplami oraz robienie odpowiednich przerw. Jednak jeśli mamy możliwości organizacji profesjonalnego stanowiska pracy to monitor powinien znajdować się w odległości 400-750 mm od oczu a jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Pomieszczenie w którym pracuje się z monitorem powinno być dostatecznie wentylowane. Należy także zadbać aby ściany za monitorem, szyby, słońce, lampy oraz sam monitor nie powodowały uciążliwych olśnieni, w razie potrzeby należy skorzystać z odpowiednich filtrów antyodbiciowych i żaluzji, nowoczesne monitory powinny mieć funkcję automatycznej zmiany jasności ta funkcja w połączniu z odpowiednim oświetleniem pomaga ograniczyć zmęczenie wzroku.
Narządy ruchu
Nasz układ szkieletowy jest silnie narażony podczas pracy przy komputerze. Wynika to z faktu, że ludzki organizm nie wyewoluował, tak aby wykonywać pracę siedzącą. Najbardziej narażone na urazy są kości i przeguby rąk, oraz kręgosłup. Objawy nieprawidłowej pracy przy komputerze, rozciągają się od bóli mięśni spowodowanych ciągłym obciążeniem (np. bóle ramion), do nieuleczalnych zwyrodnień kręgosłupa. Z tego powodu warto zadbać o to na czym oraz przy czym się siedzi w trakcie pracy.
Odpowiednie siedzisko powinno jednak mieć następujące cechy:
- Minimalna szerokość siedziska to 400 mm a minimalna szerokość podparcia to 360 mm
- Konstrukcja siedziska powinna być stabilna (min. 5 ramienna podstawa), zapewnić możliwość przemieszczania się (kółka) oraz umożliwić regulację wysokości płyty siedziska przynajmniej w zakresie od 400 do 500 mm
- Możliwość obracania siedziska wokół pionowej osi (360°)
- Pochylenie płyty siedziska w kierunku do tyłu w zakresie 3° do -6° i oparcia w zakresie 100°-110° oraz pionową regulację oparcia.
Dla ergonomicznego biurka zaś, blat powinien znajdować się na wysokości 650-850 mm i mieć minimum 800 mm głębokości. Organizacja przedmiotów na biurku powinna zaś umożliwić swobodne sięganie po wszystkie przedmioty potrzebne do pracy, bez wstawania z krzesła.
Co robić aby poprawić jakość swej pracy i zdrowia
Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest również działanie które wykonujemy w trakcie pracy przy komputerze, aby uniknąć negatywnych skutków takich jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy nadciśnienia, które bezpośrednio związane są ze spędzaniem czasu przy komputerze, należy stosować się do tych zasad:
- Używać ergonomicznych stolików i krzeseł
- Ciężar ciała powinien spoczywać głównie na guzach kulszowych, górnej części ud oraz stopach.
- Trzymać nogi rozsunięte na szerokość bioder.
- Pozostawiać całe stopy na podłodze
- Przy pochylaniu należy pozostawić ciężar ciała na przedramieniu
- Utrzymywać odpowiednią postawy przy monitorze, prosty tułów, ściągnięte łopatki do dołu, odcinki lędźwi i dolne piersiowe kręgosłupa oparte o siedzisko, jeżeli to tylko możliwe.
- Zachowanie kąta w kostce i w kolanie nie mniejszego od 90°
- Wystawić łokcie lekko poza obrys blatu
- Lekko pochylić głowę
- Nie odchylać głowy do tyłu
- Sprawdzić czy stanowisko jest dostosowane odpowiednio do naszej budowy
- Odpowiednio oświetlić stanowisko pracy światłem o naturalnej barwie
- Systematycznie wykonywać odpowiednie ćwiczenia korekcyjne.
- Należy robić odpowiednie przerwy w trakcie pracy 5 min na każdą godzinę pracy przy monitorze.
- Wykonywanie intensywnej aktywności fizycznej min. raz w tygodniu
Wszystkie te zasady pozwolą uniknąć większych nieprzyjemności związanych z pracą przy komputerze. Nie jest to jednak rozwiązanie wszystkich problemów, bo do tego potrzebna jest specjalna osoba, przygotowująca stanowisko bezpośrednio pod osobę, z tego stanowiska korzystającą. Pamiętajmy jednak by zadbać o ergonomię pracy, na nasze możliwości, gdyż jej brak da o sobie znać, w nieprzyjemny sposób.
