Asystent Google – czyli ,,pomocna dłoń” w naszym telefonie

Jak sprawdzić czy posiadamy Asystenta Google? Jak go skonfigurować? Jak go wywołać?

Jest to banalnie prosta rzecz. Wystarczy wejść w ustawienia. Następnie należy kliknąć w sekcję Google  -> usługi na koncie -> wyszukiwarka i Asystent i Voice -> Asystent Google. Jeżeli nie mamy włączonego Asystenta należy go uruchomić. Można także wejść w Sklep Play, wpisać w wyszukiwarce ,,Asystent Google” i sprawdzić czy jest zainstalowany. Sama konfiguracja należy do bardzo prostych rzeczy. Należy postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Aby wywołać Asystenta Google wystarczy powiedzieć ,,Ok Google” (jeżeli tak się na stało należy ponownie wejść w Model głosu-> Naucz ponownie modelu głosu). Innym sposobem wywołania (np. w przypadku telefonu marki Samsung) jest przeciągnięcie palcem od prawego lub lewego dolnego rogu w stronę środka ekranu.  Na naszym ekranie po krótkiej chwili powinien zostać uruchomiony asystent.

W czym może nam pomóc? Przydatne polecenia.

Asystent Google może aktualnie wykonywać za nas wiele przydatnych i nieskomplikowanych funkcji. Ułatwia to nam życie i skraca czas na wykonywanie różnych czynności. Poniżej przedstawię kilka, moim zdaniem, najciekawszych i najbardziej przydatnych funkcji:

  • ,,Co potrafisz?”- komenda ta pozwala nam na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i komendami asystenta
  • ,,Uruchom aplikację [nazwa aplikacji]”- uruchamia wybraną aplikację
  • ,,Włącz / wyłącz [nazwa ustawienia np. Bluetooth, WIFI]- włącza/ wyłącza wybraną rzecz
  • ,,Ustaw budzik na [wybrana godzina np. 8:00]”- ustawia budzik na wybraną godzinę
  • ,,Prowadź do [nazwa ulicy, miasta, kraju]”- wytycza trasę do wybranego miejsca za pomocą Map Google
  • ,,Jak jest [wybierz język np. po angielsku] [wybierz wyraz np. pies]”- tłumaczy dany wyraz w wybranym języku
  • ,,Ile wynosi [podaj działanie np.50 x 103]”- podaje rozwiązanie działania, jednak nie może być ono zbyt skomplikowane
  • ,,Ustaw przypomnienie na [podaj godzinę]” ; następnie asystent zapyta nas ,,Czego dotyczy przypomnienie?” , podajemy treść przypomnienia np. ,,Wyślij pracę domową’’

Chciałbym zaznaczyć, że wybrane przeze mnie komendy to tylko wierzchołek góry lodowej. Komend jest bardzo dużo.

Zainteresowanych odsyłam tutaj: https://support.google.com/assistant/search?q=komendy+asystenta+google

Zachęcam również do samodzielnego szukania przydatnych komend.  Jeżeli jakąś znajdziesz możesz się nią podzielić w sekcji komentarzy pod tym artykułem!

Czym Asystent Google różni się od Google Now?

Odpowiedź jest krótka. Asystent Google ma możliwość dwustronnej konwersacji. Google Now jest rozszerzeniem wyszukiwarki Google. Odpowiada na prostsze i mniej skomplikowane polecenia niż Asystent Google, gdyż jest on po prostu starszy.

Jak będzie wyglądać asystent głosowy za parę lat?

Należy zwrócić uwagę, że temat asystentów głosowych jest cały czas rozwijany o nowe możliwości, nowe polecenia oraz dodawane są inne języki, które obsługuje. Być może za parę lat inni asystenci np. Alexa, Bixby, Siri czy Cortana będę obsługiwać język polski, lecz posiadacze Apple czy np. Windowsa muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość? Co jeszcze będzie obsługiwał Asystent Google? Na odpowiedź na to pytanie trzeba jeszcze poczekać!

A na koniec ciekawostka!

Ciekawymi komendami są również ,,Opowiedz żart/suchar” lub ,,Ile masz lat?’’ albo ,,Pokaż coś zabawnego’’. Same komendy nie mają głębszego zastosowania lecz na pewno jest to miła rzecz, dołączona do tej aplikacji.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Asystenta Google, wspomnij o nich w sekcji komentarzy w tym artykule. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

guest
2 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Największa ilość głosów
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
gbg

po co Wam aż taki edytor w komentarzach?

Ostatnio edytowany 3 lat temu przez gbg
Marek Wołowski

Używamy rozbudowanego edytora komentarzy, w celu umożliwienia naszym czytelnikom pisania rozbudowanych, ciekawych oraz merytorycznych komentarzy.

Zapisz się na webinar